Technologia >> Urządzenia >> Gwiezdne Wrota >> Andromeda

Andromeda
Widoczny na szerokościach geograficznych
pomiędzy 50° S a 90° N.


Andromeda (łac. Andromeda, dop. Andromedae, skrót And) – duży i wyrazisty gwiazdozbiór nieba północnego, który zdaje się wyrastać z Kwadratu Pegaza. Jedna z gwiazd - Alpheratz (Sirrah) jest jednym z obiektów składających się na kształt konstelacji Pegaza. Mitologiczna Andromeda była córką króla Cefeusza i Kasjopei, księżniczką etiopską oddaną w ofierze potworowi morskiemu Ketosowi, aby odwieść go od zamiaru zatopienia królestwa. Przykutą łańcuchami do skał Andromedę od śmierci wybawił Perseusz, który zabił potwora i w nagrodę za to poślubił Andromedę.

Konstelację Andromedy bardzo łatwo można znaleźć na jesiennym niebie, gdyż jej gwiazdy leżą praktycznie w jednej linii. Najjaśniejszą gwiazdą jest Alpheratz (Sirrah) o jasności 2,06 magnitudo. β And - Mirach - posiada również identyczną jasność. Almaak zaś posiada jasność 2,14 magnitudo.

Najciekawszym obiektem jest Galaktyka Andromedy (M31), która jest galaktyką spiralną. Jest ona widoczna gołym okiem (pod czystym wiejskim niebem) a już znacznie lepiej widać jej zarys przy pomocy lornetki 7×50. W towarzystwie tej galaktyki znajdują się dwaj towarzysze: M32 i M110 (obie także są galaktykami) W pobliżu gwiazdy Almaak bardzo łatwo można dostrzec gromadę otwartą NGC 752, choć tu musimy posłużyć się lornetką. Sama Almaak jest gwiazdą podwójną, jej główny składnik jest pomarańczowy a wtórny niebieski.