Technologia >> Urządzenia >> Gwiezdne Wrota >> Byk |
Byk |
Widoczny na szerokościach geograficznych pomiędzy 75° S a 90° N. |
Byk (łac. Taurus, dop. Tauri, symbol , skrót Tau) – duży i wyraźny gwiazdozbiór zodiakalny nieba północnego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Linia ekliptyki przechodzi w tym gwiazdozbiorze między formacją Plejad, a "głową byka". Konstelacja ta przedstawia byka, którego postać, wedle mitologii greckiej przybrał Zeus, aby porwać fenicką księżniczkę Europę.
Najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Byka jest Aldebaran – czerwony olbrzym 40 razy większy od Słońca i jednocześnie jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie (14. pod względem jasności). Kolejnymi ważnymi gwiazdami pod względem jasności są: Al Nath (1,65mag), Alkione (2,87mag) i Alheka (3,00mag).
Aldebarana otacza najbliższa oficjalnie rozróżniana gromada otwarta – Hiady, której najjaśniejsze gwiazdy, wraz z Aldebaranem, tworzą głowę byka. Hiady są oddalone od nas o około 150 lat świetlnych. Do gromady tej nie zalicza się samego Aldebarana, bo mimo że na niebie widoczny jest na tle gromady, to jednak znajduje się dużo bliżej. Nieopodal Hiad znajduje się druga, chyba najbardziej znana gromada otwarta, a zarazem jeden z najłatwiej zauważalnych obiektów na niebie – Plejady, których układ przypomina trochę kształt Małego Wozu. Plejady są oddalone od Ziemi o około 450 lat świetlnych. Na długo eksponowanych zdjęciach tej gromady widać obraz otaczającej je mgławicy. W Byku znajduje się też bardzo ciekawa mgławica M1 - Mgławica Kraba. Jest to pozostałość po wybuchu supernowej; przy pomocy dobrej lornetki ujrzymy ten obiekt w postaci drobnej plamki. W gwiazdozbiorze znajdują się również NGC 1554 i 1555.